18.3. Svatý Cyril Jeruzalémský
Žil ve 4. století. Narodil se kolem roku 315 křesťanským rodičům v Jeruzalémě. Velmi studoval, hlavně teologii. Když mu bylo asi 30 let, byl vysvěcen biskupem Maximem na kněze. Brzy si získal pověst vynikajícího kazatele a v postní době zastupoval biskupa v přípravě katechumenů na křest. Psal pro ně katecheze, ve kterých jim objasňoval jednotlivé pojmy, jako křest, pokání, vyznání víry, svátosti biřmování a eucharistie. Tyto katecheze se zachovaly dodnes. V jedné katechezi například radil, jak přijímat eucharistii: "Při přijímání podložte ruku levou pod ruku pravou, aby jí sloužila jako trůnu, protože má přijmout velikého krále; po přijetí Těla Páně na holou dlaň řekněte: "Amen" a dbejte, abyste ani nejmenší kousek neupustili na zem." Od roku 1883 je Cyril zařazen mezi církevní učitele.
Jeruzalémský biskup Maximus v roce 350 zemřel a Cyril se stal jeho nástupcem. V době nouze prodal drahocenné chrámové nádobí a jiný církevní majetek, aby pomohl chudým. To použili na sněmu v roce 358 jeho protivníci ariáni, aby ho poprvé sesadili. Předsedající na sněmu, cesarijský biskup Akacius, vytýkal Cyrilovi například i to, že herečka v divadle měla šaty z látky, darované zemřelému biskupovi Maximovi samotným císařem Konstantinem. Akacius s pomocí oddílu vojáků Cyrila poslal do vyhnanství a jednoho ariánského biskupa dosadil na jeho místo, ale jen na rok, protože další sněm povolal zpět Cyrila.
Podruhé byl sesazen roku 360 a vrátil se, když se stal císařem Julián Odpadlík. Císař Julián Odpadlík se snažil, aby se církev rozložila zevnitř, proto podporoval bludaře a židy, dokonce nechal znovu stavět jeruzalémský chrám, aby nebylo pravdivé Kristovo proroctví o jeho zkáze. Cyril byl klidný a slovům proroctví důvěřoval. Židé na stavbu věnovali své šperky a na stavbě z nenávisti ke křesťanům pomáhali dokonce i pohané, ale přesto se stavba nepodařila dokončit. Většinou se jim v noci zbořilo to, co přes den postavili. A když byla přece jen velká část práce hotova, přišlo zemětřesení. Mnoho dělníků při něm zahynulo a všechno bylo zničeno. S hrůzou i židé poznali, že Ježíš Kristus je Bůh.
Potřetí musel Cyril do vyhnanství za císaře Valense v roce 367 a definitivně se vrátil na své místo po jeho smrti v roce 378. V Jeruzalémě se za tu dobu rozmohla korupce a jiné zlořády, s nimiž musel Cyril bojovat až do konce života. Celkem strávil v exilu 16 let, hlavně z teologických důvodů. Zemřel roku 386.
Je patronem : při křivém obvinění; správců; v chudobě;
/vyhnanců, lidí, žijících v exilu, teologů/*.